Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:

Oprocentowanie i dodatkowe dopłaty, czyli jak obliczyć odsetki od pożyczki

Dzisiaj zajmiemy się tematem odsetek pożyczkowych, a także zastanowimy się, co składa się na realne koszty pożyczki. Posiadając kilka podstawowych informacji oraz nieco umiejętności matematycznych jesteśmy w stanie dokonać symulacji wysokości potencjalnego zobowiązania. Dzięki temu w realny sposób ocenimy warunki pożyczki i nie damy się nabić w butelkę!
  • 29.10.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Oprocentowanie i dodatkowe dopłaty, czyli jak obliczyć odsetki od pożyczki

Kilka podstawowych pojęć

Banki i instytucje pożyczkowe w swoich ofertach podają kilka oprocentowań. Łatwo w ich natłoku stracić głowę. Oprocentowanie nominalne, rzeczywista roczna stopa oprocentowania, roczna stopa oprocentowania – na co zwracać uwagę? Na wszystko! Nominalne oprocentowanie to właśnie procent, który bank używa do obliczania odsetek. Tymczasem procent rzeczywisty to stosunek wysokości oprocentowania kwoty wypłaconej w ramach pożyczki (https://wiecejgotowki.pl/szybka-pozyczka-online/) do całkowitej kwoty należnej do zwrotu.

Matematyka się kłania

Jeżeli nie wiesz, jak obliczyć odsetki od pożyczki, możesz wykorzystać do swoich obliczeń kilka prostych wzorów.

Wzór pozwalający obliczyć odsetki od kredytu w skali miesiąca:

Kapitał do spłaty * oprocentowanie*31/365

Wzór pozwalający obliczyć wysokość odsetek kredytowych przy zastosowaniu rat malejących:

(pożyczona kwota + dopłaty) * wysokość oprocentowania * (ilość rat + 1)/ 2400

Jako dopłaty rozumiemy prowizje banku oraz podstawowe lub dodatkowe ubezpieczenie zobowiązania.

Dokonując obliczeń, może się okazać, że dwie oferty z różnych instytucji pożyczkowych o takim samym oprocentowaniu będą miały inne koszty i inną wysokość odsetek. Czemu tak się dzieje? Niektóre instytucje pożyczkowe ukrywają swoje koszty w dopłatach, a więc już wcześniej wspomnianych ubezpieczeniach lub prowizji. Gdy pożyczkodawca informuje nas o zerowej prowizji, to koniecznie należy dopytać o koszty ubezpieczenia, oraz możliwość rezygnacji z tej dopłaty. Nie zawsze jest to jednak wykonalne i niektóre instytucje wymagają posiadania chociażby podstawowego ubezpieczenia zobowiązania.

Odsetki od nieterminowej spłaty

Zupełnie innym zagadnieniem są odsetki powstałe po opóźnieniu w płatności. Na podstawie zawartej umowy banki lub instytucje pozabankowe mogą nam naliczać dodatkowe odsetki z tytułu nieterminowej spłaty. Najczęściej mamy w tym przypadku do czynienia z odsetkami ustawowymi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pożyczek, oprocentowania i produktów parabankowych, zapraszamy do zapoznania się ze stroną wiecej-gotowki.pl.

--- Artykuł sponsorowany ---