Co to jest rattan?

  • 24.11.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Co to jest rattan?
Rattan, inaczej rotang, jest rośliną, która rośnie w krajach Azji Wschodniej, np. w Indiach i jest to typowa dla lasów tropikalnych pnąca palma. Rattan to w zasadzie półprodukt, który używa się w meblarstwie i tzw. plecionkarstwie, ponieważ jest zarówno giętki jak i wytrzymały.

 

Rodzaje rattanu

  • rattan naturalny - pozyskiwany z palmy rotangowej

  • rattan syntetyczny czyli technorattan lub ekorattan, powstaje on wskutek oplatania stalowego lub aluminiowego szkieletu syntetyczną żywicą

  • technorattan z polipropylenu - to produkt mający imitować technorattanową plecionkę a powstaje z odlewu włókien.

Zastosowanie rattanu

Rattan ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ świetnie sprawdza się w aranżacjach mieszkalnych czy ogrodowych utrzymanych w stylu boho, coraz bardziej popularnym, bo nawiązującym do natury. Z tego materiału wytwarza się plecione fotele, również wiszące, ramy łóżka, stoliki czy meble, do tego kosze, koszyki, osłony na doniczki, podkładki pod talerze czy kubki, zestawy mebli wypoczynkowych, także tych ogrodowych. Ma również zastosowanie we florystyce, jako akcesoria do tworzenia ozdób kwiatowych - kul, patyczków, ramek itp.

Rattan w ogrodzie i we wnętrzach

Rattan to surowiec, który świetnie nadaje się zarówno do produkcji mebli zewnętrznych jak i wewnętrznych. Co ciekawe, meble wyplatane z tego materiału obecne były już w starożytności, dziś jest to jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań, ponieważ plantacje palm rotangowych niezwykle szybko się odnawiają. Wytrzymałość rattanu oraz odporność na czynniki atmosferyczne sprawiają, że długo nie traci swych walorów estetycznych i funkcjonalnych. Takie meble są lekkie, dzięki czemu łatwo je przestawiać z miejsca na miejsce, w zależności od potrzeb. Zarówno rattan jak i technorattan doskonale łączy się z innymi naturalnymi materiałami jak drewno czy różnego rodzaju tkaniny. Warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji i zabezpieczeniu mebli rattanowych. W przypadku zestawów ogrodowych, nie powinny pozostawać na zewnątrz przez cały rok, aby nie zmieniły koloru lub nie zmatowiały. Regularne zabrudzenia dobrze jest usuwać wilgotną ściereczką lub roztworem wody, wody utlenionej z kwaskiem cytrynowym.

Podsumowanie

Rattan rewelacyjnie sprawdza się w aranżacji wnętrz czy tarasów, balkonów i ogrodów w stylu kolonialnym, boho czy rustykalnym, jednak pamiętajmy, że jest to tworzywo naturalne, które może poddać się długotrwałemu i bardzo silnemu działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych. W takich przypadkach znacznie lepiej sprawdzi się technorattan.

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: