Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:

Doskonalenie dzięki raportom 8D

Każde przedsiębiorstwo boryka się z różnymi problemami. Czasem są to drobiazgi, a czasem większe usterki, powodujące wstrzymanie prac produkcyjnych lub innych jej etapów. Zdarza się, że błędy można zidentyfikować samodzielnie, zanim produkt opuści fabrykę. O wiele częściej jednak dowiadujemy się o wadach, bezpośrednio od klienta, który odmawia przyjęcia zamówienia. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!
  • 03.12.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Doskonalenie dzięki raportom 8D

Błędy się zdarzaj

Nie bójmy się do tego przyznać. Błędy zdarzają się każdemu. Nawet tym firmom, które posiadają najbardziej nowoczesne sprzęty i największe grono specjalistów. Bez pomyłek, nie ma szans na rozwój, ponieważ to one skłaniają nas do doskonalenia. Gdy na etapie produkcji zdarzy się problem, nie warto podchodzić do tego emocjonalnie. Należy wprowadzić za to działania naprawcze, które nie tylko go zidentyfikują, ale jednocześnie pozwolą na wyeliminowanie podobnych zajść w przyszłości. Błędy mogą być cenną lekcją, która sprawi, że będziemy oferować klientom coraz wyższą jakość. Pomocne w tym względzie są raporty 8D.

Czym są te raporty?

Raporty 8D to metodologia, która pozwala na skuteczne zidentyfikowanie problemu oraz wprowadzenie działań korygujących, a także prowadzi do zapobiegania jego nawrotom w przyszłości. Przez wiele lat wykorzystywane były głównie w branży automotive, rozpowszechnione przede wszystkim przez Forda. Branża motoryzacyjna jest bowiem jedną z tych, w których kładzie się największy nacisk na najwyższą jakość. Z powodzeniem metodę tę można jednak przełożyć na działanie każdego przedsiębiorstwa. Wystarczy dopasować poszczególne kroki do swoich potrzeb. Metodologia zakłada podjęcie standardowej analizy, która pozwoli na zidentyfikowanie błędu, zlikwidowanie go i wprowadzenie działań naprawczych, które doprowadzą do ogólnego podniesienia jakości produktów danej firmy.

W tym celu podjąć należy osiem, konkretnych kroków:

  • D1 – Powołanie zespołu ds. rozwiązywania problemów
  • D2 – Opis problemu
  • D3 – Działania natychmiastowe
  • D4 – Identyfikacja przyczyn(y) problemu
  • D5 – Wybór i weryfikacja działań korygujących
  • D6 – Realizacja i walidacja działań korygujących
  • D7 – Zapobieganie ponownemu wystąpieniu problemu
  • D8 – Zakończenie i uznanie sukcesu zespołu

 

Nauka pod okiem specjalistów

W każdej firmie powinni znaleźć się pracownicy, którzy będą potrafili stworzyć raporty 8D. Aby jednak do tego doszło, niezbędne są szkolenia, które przeprowadzą eksperci. Warto skorzystać z oferty przedsiębiorstw, które doskonale znają się na tym temacie. Przygotują oni zespół, który w sytuacji kryzysowej zachowa zimną krew i sprawnie wdroży działania naprawcze.

--- Materiał partnera ---