Inwerter fotowoltaiczny – w jaki sposób go wybrać?

  • 11.01.2022, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Inwerter fotowoltaiczny – w jaki sposób go wybrać?

Inwerter solarny często jest uważany za najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Nie tylko przekształca produkowany przez panele PV prąd stały w prąd zmienny, ale również odpowiada za stabilność i prawidłową pracę całego systemu. Poznaj najważniejsze kryteria, którymi należy się kierować, wybierając inwertery fotowoltaiczne.

Inwerter fotowoltaiczny dopasowany do typu instalacji

Na rynku dostępne są różne typy inwerterów (falowników) przeznaczone do różnych typów instalacji. Jednym z istotnych kryteriów jest podłączenie jej do sieci energetycznej. Pod tym względem wyróżnia się:

  • inwertery on-grid – dzięki nim możliwa jest synchronizacja instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną;
  • inwertery off-grid – przeznaczone do współpracy z instalacją wyspową, niezależną od sieci;
  • inwertery hybrydowe – umożliwiające zarówno podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci, jak i korzystanie z rozwiązań niezależnych (magazynów energii).

Ponadto rodzaje inwerterów fotowoltaicznych dopasowuje się do wielkości instalacji PV. Dostępne są:

  • mikroinwertery – przeznaczone do współpracy z jednym panelem fotowoltaicznym, używane najczęściej w najmniejszych instalacjach;
  • inwertery stringowe (łańcuchowe) – używane w większości instalacji domowych i innych mikro- oraz małych instalacjach;
  • inwertery centralne – używane w farmach fotowoltaicznych i instalacjach o dużej mocy.

Inny podział rozróżnia także inwertery jednofazowe przeznaczone do mniejszych instalacji oraz inwertery trójfazowe używane w większych systemach.

Moc inwertera dobrana do mocy instalacji fotowoltaicznej

Inwerter zwany falownikiem musi mieć też odpowiednią moc. To parametr mówiący o tym, jaka ilość energii może być przez niego "przerobiona". Ważne, aby był zbieżny z mocą paneli. Dlaczego? To proste. Jeśli panele fotowoltaiczne podczas pracy wytwarzają więcej energii, niż wynosi maksymalna moc falownika, nie jest ona w całości zamieniana na prąd przemienny. W związku z tym część uzysku po prostu przepada.

Falownik fotowoltaiczny nie powinien mieć jednak również zbyt wysokiej mocy. Po pierwsze, im wyższa moc, tym wyższa cena, dlatego w ten sposób niepotrzebnie podwyższa się koszt instalacji. Po drugie, falowniki fotowoltaiczne pracują najefektywniej, gdy moc jej zbliżona do maksymalnej wartości. Dlatego zbyt duże przewymiarowanie nie ma sensu. Eksperci zalecają, by moc inwertera była przewymiarowana w stosunku do mocy paneli o ok. 25%, jeśli są one skierowane na południe. W pozostałych układach najlepiej zamontować urządzenie o takiej samej lub nawet niższej mocy niż moc paneli, kierując się wskazówkami fachowców.

Optymalizacja pracy – MPPT falownika

Nie bez znaczenia są też moduły odpowiadające za optymalizację pracy inwertera i całej instalacji fotowoltaicznej. Odpowiada za to MPPT, czyli moduł śledzenia mocy maksymalnej. Odpowiada on za wyliczanie idealnego obciążenia dla instalacji lub jej części w celu wytwarzania najwyższej możliwej mocy. Dobry układ MPPT pozwala więc efektywniej produkować energię elektryczną niezależnie od panujących warunków. Dzięki niemu zacienienie części ogniw nie wpływa negatywnie na pracę pozostałych. W efekcie uzysk energii jest większy mniej więcej o kilkanaście procent. Liczy się zarówno jakość, jak i ilość modułów mocy maksymalnej – im więcej, tym lepiej.

Wydajność i niezawodność inwertera – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Bez wątpienia istotną cechą inwertera jest sprawność. Współcześnie wynosi ona nawet 97-98%. Warto zwracać również uwagę na stopień ochrony IP, dzięki któremu urządzenie można montować w dowolnym miejscu, również na zewnątrz. Zawsze warto sprawdzić zakres temperatury pracy inwertera (powinien być jak najszerszy) oraz rodzaj i jakość zamontowanych w nim zabezpieczeń – np. przeciwpożarowych.

Inwertery fotowoltaiczne sprawdzonych producentów zawsze są najlepszym wyborem. Gwarantują niezawodne, długotrwałe użytkowanie i skutecznie zabezpieczają panele słoneczne. Jeśli zależy Ci na trwałej i wydajnej instalacji fotowoltaicznej, warto zaopatrzyć się w jej komponenty u renomowanego dostawcy, takiego jak hurtownia fotowoltaiczna Muno. Znajdziesz w niej wysokiej jakości panele, falowniki i pozostały osprzęt do fotowoltaiki w bardzo korzystnych cenach i skompletujesz pełen zestaw potrzebny do stworzenia instalacji o dowolnej wielkości. Sprawdź!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: