Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Z OSTATNIEJ CHWILII:

Jakie płyny do dezynfekcji będą skuteczne w każdej sytuacji?

Bakterie i wirusy nieustannie nas otaczają – znajdują się na przedmiotach, których dotykamy podczas wykonywania codziennych czynności i tylko czekają, aż będą mogły niepostrzeżenie dostać się na nasze dłonie. Miliony z nich żyją na naszych telefonach komórkowych, kluczach, a także biurkach czy klamkach od drzwi. Właśnie dlatego nie możemy zapominać o odpowiednim myciu oraz dezynfekcji naszych rąk, a także najczęściej używanych przez nas przedmiotów. Niektóre płyny do dezynfekcji sprawdzą się jednak lepiej od innych – które z nich będą skuteczne w każdej sytuacji?
  • 17.05.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie płyny do dezynfekcji będą skuteczne w każdej sytuacji?

Płyny do dezynfekcji – jaka jest ich rola?

Mycie rąk umożliwia nam usunięcie z nich wszystkich rodzajów zarazków. Niestety nie zawsze możemy to zrobić – z pomocą przychodzą nam jednak odpowiednie preparaty. Takie płyny do dezynfekcji, które bazują na alkoholu, pozwolą nam skutecznie pozbyć się wirusów oraz bakterii z powierzchni naszych dłoni. A wszystko to możliwe w kilka chwil! To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż mniejsze buteleczki płynu do dezynfekcji mieszczą się w torbie, plecaku czy nawet kieszeniach spodni – możemy je zabrać do pracy czy na uczelnię, gdyż nie zajmują wiele miejsca.

Możemy wyróżnić dwa sposoby dezynfekcji rąk. Ta, z którą mamy na co dzień do czynienia, nazywa się higieniczną dezynfekcją – trwa około 20-30 sekund. Powinniśmy ją wykonywać po wydmuchaniu nosa, kichaniu czy kaszlu – w ten sposób ograniczamy rozprzestrzenianie się zarazków, ograniczając ryzyko, że osoby dookoła się od nas zarażą. Ponadto, warto postawić na dezynfekcję rąk po skorzystaniu z toalety, gdyż w ten sposób upewniamy się, że są one pozbawione jakichkolwiek zarazków. Oprócz tego, jeśli mamy kontakt z jedzeniem, płyny do dezynfekcji pomogą nam utrzymać odpowiednią czystość dłoni.

Chirurgiczna dezynfekcja rąk trwa odrobinę dłużej – zajmuje ona 90 sekund. Medycy wykonują ją jeszcze przed założeniem medycznych rękawiczek, a także przed i po zabiegach. To również czynność konieczna, jeśli występuje styczność z chorą osobą czy zanieczyszczonymi sprzętami medycznymi. Dezynfekcja chirurgiczna jest również wymagana, gdy dochodzi do kontaktu z krwią i innymi wydzielinami.

Jeśli poszukujesz płynów do dezynfekcji, które będą skuteczne w każdej sytuacji, koniecznie sprawdź ofertę eplaster.pl! Znajdziesz tam produkty, które sprawdzą się zarówno do dezynfekcji rąk, jak i powierzchni. 

Dezynfekcja – na jakie płyny do dezynfekcji postawić?

Podczas wyboru płynu do dezynfekcji powinniśmy zwrócić uwagę na zawarte w nim stężenie alkoholu. Zalecana minimalna wysokość wynosi 60%, jednak warto postawić na opcję optymalną, posiadającą około 70% i więcej. W ten sposób będziemy mieć pewność co do skuteczności działania produktu, jego szerokiego spektrum działania. Jeśli wybierzemy preparat o zbyt niskim stężeniu alkoholu, za jego pomocą możemy nie pokonać wszystkich wirusów oraz zarazków.

Alkohol wysusza naszą skórę – jeśli jednak chcemy, by nasza walka z bakteriami była skuteczna, musimy wybierać preparaty o wysokim jego stężeniu. Czy oznacza to, że każdy płyn do dezynfekcji sprawi, że nasza skóra będzie sucha i popękana? Nie, na szczęście dostępne są produkty, które zawierają dodatkowe substancje, takie jak aloes, alantoina, gliceryna czy pantenol. Wykazują się one działaniem łagodzącym, nawilżającym i pielęgnującym, a ponadto spowalniają odparowywanie alkoholu – dzięki temu płyn jest skuteczny przez dłuższy czas. Czemu jeszcze powinniśmy się przyjrzeć podczas wybierania uniwersalnego płynu do dezynfekcji? Warto zerknąć na pH i upewnić się, że jest ono łagodne dla ludzkiej skóry.

Jakie produkty do dezynfekcji sprawdzą się w każdej sytuacji? Te, które są skuteczne, jak i łatwe w aplikacji – lepiej wybrać produkt, który nie wymaga spłukiwania, gdyż w ten sposób będziemy mogli go używać także poza domem. Kwestią istotną jest też uczucie, jakie płyn po sobie pozostawia. Warto przyjrzeć się produktom, których producenci gwarantują zapobieganie nieprzyjemnemu uczuciu lepkości po aplikacji.

Nie zapomnij przyjrzeć się opisowi płynu do dezynfekcji – sprawdź, czy produkt działa na bakterie, grzyby, prątki gruźlicy i wirusy otoczkowe. Skuteczność preparatu powinna być potwierdzona badaniami, a jego działanie na ludzką skórę przebadane dermatologicznie.

--- Artykuł sponsorowany ---