Wi-Fi w inteligentnym domu – jak rozwiązać problemy z zasięgiem sieci radiowej?

  • 09.06.2022, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Wi-Fi w inteligentnym domu – jak rozwiązać problemy z zasięgiem sieci…
W naszym otoczeniu znajduje się coraz więcej wszelkiego rodzaju sieciowych urządzeń bezprzewodowych: komputery, drukarki, tablety, telefony, telewizory, konsole do gier, odtwarzacze multimedialne, a także w rosnąca liczba czujników i sterowników inteligentnego domu. Niestety, wszystkie te urządzenia działają zwykle na bazie sieci Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz, przez co częstotliwości te są niezwykle „zatłoczone”, a transmisja bywa niestabilna. Takie problemy można rozwiązać stosując wzmacniacze sygnału i dywersyfikując technologie bezprzewodowe.

Przyjmuje się, że zasięg Wi-Fi w przestrzeniach zamkniętych to zwykle ok. 20 m. Przy większej odległości pomiędzy punktem dostępu, a terminalem szybkość i stabilność połączenia mogą się okazać niezadowalające. Dodatkowo, na jakość sygnału Wi-Fi ma wpływ cała masa innych czynników, np. jakie materiały zostały zastosowane do budowy ścian i stropów oraz ich grubość, obecność urządzeń elektrycznych (np. kuchenek mikrofalowych) oraz inne sieci bezprzewodowe, działające w sąsiedztwie.

W szczególności ten ostatni element znalazł się na celowniku projektantów nowych technologii. Najnowsza wersja standardu Wi-Fi, nosząca numer 6 (IEEE 802.11ax) uwzględnia specjalne mechanizmy, umożliwiające lepszą pracę w środowisku charakteryzującym się dużą ilością działających równocześnie sieci bezprzewodowych https://fritzbox.com.pl/.

Kłopoty z zasięgiem w określonym miejscu domu, czy firmy można stosunkowo łatwo rozwiązać za pomocą wzmacniaczy sygnału https://fritzbox.com.pl/pol_m_Wzmacniacze-WiFi-159.html. Są to zwykle niewielkich rozmiarów urządzenia sieciowe, które wystarczy podłączyć do prądu mniej więcej w połowie odległości pomiędzy centralnym punktem dostępu, a miejscem, gdzie nie ma zasięgu. Po równoczesnym naciśnięciu przycisku na routerze i wzmacniaczu, następuje automatyczna konfiguracja.

O ile problem z zasięgiem przy surfowaniu po Internecie to tylko drobny dyskomfort, o tyle w przypadku routera dla inteligentnego domu https://fritzbox.com.pl/pol_m_Inteligentny-dom-163.html, sterującego jakąś ważną funkcją, może mieć on poważniejsze konsekwencje. Z tego powodu w zastosowaniach profesjonalnych, systemy Smart Home wykorzystują przemysłowe technologie radiowe, np. Zigbee.

Świetnym rozwiązaniem jest też technologia DECT, znana z telefonii bezprzewodowej. Charakteryzuje się ona zasięgiem do ok. 50 w przestrzeniach zamkniętych oraz działa w paśmie 1900 MHz, przez co sygnał lepiej przenika przez przeszkody i nie podlega zakłóceniom ze strony sieci Wi-Fi. Rozwinięcie technologii DECT ULE (Ultra Low Energy) stosowane w terminalach inteligentnego domu zmniejsza zapotrzebowanie na energię, dzięki czemu zamontowane w nich baterie mogą działać bardzo długo.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: