Poznaj ważne surowce spożywcze

  • 04.10.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Poznaj ważne surowce spożywcze
Surowce spożywcze, czym właściwie one są? Mianowicie są produktami produkcji podstawowej - uprawy, produkcji i hodowli produktów podstawowych. Są to więc zbiory roślin i mleko zwierząt hodowlanych. Jest to też łowiectwo i rybołówstwo i runo leśne. Także woda wchodzi w zbiór surowców spożywczych, podstawowych. Stanowią one bazę dla bardziej skomplikowanych produktów spożywczych.

Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego

Jak widać we wstępie, surowce spożywcze mają dwa źródła pochodzenia. Pochodzą albo z roślin albo ze zwierząt. Poznajmy wpierw te pierwsze. Pierwszą rzeczą jaka może przyjść na myśl, jest to, że surowce roślinne dzielą się na warzywa i owoce. Owszem, jest to prawdą, ale na tym podział surowców spożywczych pochodzenia roślinnego się nie kończy. Same warzywa dzielą się na kilkanaście rodzajów! Mianowicie rozróżnia się na: cebulowe (por, cebula, czosnek), kapustne (kapusta, jarmuż, brokuł), korzeniowe (burak ćwikłowy, marchew), rzepkowate (brukiew, rzodkiew), liściowe (seler naciowe, sałata, szpinak), strączki (soja, fasola, bób), psiankowate (pomidor), wieloletnie (rabarbar, szpinak, chrzan), dyniowate (dynia, ogórek), różne (kukurydza, koperek). Oprócz warzyw, roślinne surowce spożywcze to doskonale znane ziemniaki i bataty, które należą do roślin okopowych. A także zboża. Do surowców pochodzenia roślinnego zaliczają się też przyprawy (rodzime i importowane) oraz grzyby uprawne. Wspomniane owoce również dzielą się na rodzaje. Podstawowym kryterium jest pochodzenie owoców. Więcej o surowcach spożywczych przeczytasz w tym miejscu http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. Wyróżnia się więc owoce krajowe, które to dzielą się na: owoce jagodowe (truskawki, porzeczki), pestkowe (śliwki, wiśnie) i ziarnkowe (jabłka, gruszki); oraz egzotyczne: cytrusowe (pomarańcze, cytryny), jagodowe (granat, kiwi) i pestkowe (awokado, mango). Do surowców spożywczych pochodzenia roślinnego należą też orzechy (orzechy włoskie, leszczyna), rośliny oleiste (rzepak, słonecznik) oraz niektóre używki (herbata, kawa). Z tych surowców wytwarza się po obróbce towary roślinne przeznaczenia spożywczego.

Surowce spożywcze pochodzenia zwierzęcego

Surowce spożywcze pochodzenia zwierzęcego pozyskuje się głównie z hodowlanych zwierząt gospodarskich, są to zwierzęta roślinożerne bądź wszystkożerne ale nigdy drapieżniki. Do gatunków, które są źródłem surowców zalicza się głównie świnie, krowy, owce, kozy, kury, gęsi, ryby, kaczki, pszczoły, indyki. Surowcami spożywczymi pochodzenia zwierzęcego jest mięso, tłuszcze, jajka, miód, mleko. Rzadziej pozyskuje się mięso zwierząt dziko żyjących, choć są one oczywiście źródłem surowców.

Co otrzymuje się z surowców spożywczych?

Odpowiedź mogłaby brzmieć: „wszystko co człowiek ma na talerzu”. Niemniej produkty spożywcze również mają swój podział, głównie ze względu na stopień przetworzenia surowców. A więc wyróżnia się produkty spożywcze naturalne (nie przetworzone i nie utrwalone), produkty mało przetworzone, konserwy, przetwory. Oraz dalej produkty pochodne czyste i przetworzone. Im więc głębsza ingerencja w stan pierwotny surowca tym produkt jest bardziej przetworzony.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: