Bądź gotowy na kontrolę drogową. Co musisz posiadać?

  • 22.04.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Bądź gotowy na kontrolę drogową. Co musisz posiadać?
Podróżując często samochodem, automatycznie zwiększa się szansa na kontrolę drogową ze strony policji. Zwłaszcza teraz, gdy zgodnie z zaleceniami rządu powinniśmy unikać podróży, a dodatkowo część społeczeństwa jest poddana całkowitej kwarantannie, czyli zakazowi przemieszczania się. W takiej sytuacji warto przypomnieć sobie, jak należy przygotować siebie oraz nasz pojazd do takiej sytuacji. Oto kilka wskazówek, co trzeba mieć przy kontroli policji.

Kontrola drogowa a dokumenty – jakie musisz mieć przy sobie?

W związku z nowelizacją niektórych przepisów – np. Kodeksu Drogowego – kierowcy zachodzą w głowę, jakie dokumenty przy kontroli drogowej będą wymagane przez patrol policji? 

Niezmiennie, zawsze wymaganym dokumentem jest prawo jazdy w formie fizycznej. Kierowca ma obowiązek mieć przy sobie prawo jazdy za każdym razem, gdy prowadzi samochód. Jego brak grozi mandatem w wysokości 50 złotych, ale dla zawodowego kierowcy prowadzącego pojazd w czasie pracy kwota może wynieść już 850 złotych.

Dowód rejestracyjny to kolejny dokument, który budzi wątpliwości co do konieczności jego posiadania. Od 2018 roku kierowca nie ma obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego przy sobie podczas kontroli drogowej. Ważne, by w systemie CEPiK dany pojazd był zarejestrowany na niego. Oczywiście posiadanie dowodu rejestracyjnego w formie fizycznej przyspieszy kontrolę. Jego brak nie grozi jednak mandatem. Dodatkowo należy mieć przy sobie dowód osobisty jako podstawowy dokument tożsamości.

Czy potrzebny jest wydruk potwierdzający ubezpieczenie OC AC?

Ważny przegląd techniczny to nie wszystkie formalności, jakie muszą być załatwione przed wyruszeniem w drogę. Ważne i opłacone ubezpieczenie OC jest wymagane, nawet jeśli właściciel pojazdu z niego nie korzysta. Niektórzy zwlekają z opłaceniem składki OC z uwagi na jej cenę – w 2020 roku średnia w Polsce wyniosła 657 złotych. Wykupienie tego ubezpieczenie jest jednak obowiązkiem i kierowcy szukają najtańszych opcji. Nie wiesz jak to zrobić? Zobacz jak w łatwy sposób wyliczysz składkę OC w darmowym kalkulatorze ubezpieczenia samochodu za jego pomocą w parę chwil dostaniesz zestawienie najlepszych cenowo ubezpieczeń OC oraz AC. Nowoczesny kalkulator OC pozwala także na zakup polisy bezpośrednio z jego witryny.

Mamy już wykupione i opłacone ubezpieczenie OC. Czy mamy obowiązek wozić polisę ze sobą w aucie? Od października 2018 roku nie ma takiego obowiązku, ponieważ funkcjonariusze sprawdzą te dane w bazie CEPiK.

Kontrola drogowa i wyposażenie samochodu – co będzie konieczne?

Dokumenty to jednak nie wszystko. Policja może sprawdzić także wyposażenie Twojego samochodu. Co trzeba mieć w aucie przy kontroli policji?

  • Trójkąt ostrzegawczy,

  • Sprawną gaśnicę, umieszczoną w łatwo dostępnym miejscu.

Do tego dochodzą konstrukcyjne elementy samochodu, takie jak sprawne światła czy dobrze oświetlona tablica rejestracyjna. Kierowca w Polsce nie ma obowiązku posiadać na wyposażeniu kamizelki odblaskowej, apteczki pierwszej pomocy czy koła zapasowego. Nie są to obowiązkowe elementy wyposażenia, natomiast warto w nie zainwestować dla własnego bezpieczeństwa. 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: