Na czym polega ocieplanie stropodachu?

  • 13.05.2020, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Na czym polega ocieplanie stropodachu?
Termomodernizacja może polegać albo na całkowitej wymianie izolacji, albo na zwiększeniu jej grubości przez dodanie kolejnych warstw. Zależy to w dużej mierze od stanu technicznego izolacji oraz tego, czy możliwe jest dołożenie nowych warstw na obecną. Zwykle najłatwiej jest wykonać dodatkowe ocieplanie stropodachów i pustych przestrzeni z wykorzystaniem metody wdmuchiwania. Na czym polega ten sposób i czy zawsze da się go zastosować?

Kiedy konieczne jest ocieplanie stropodachu?

Jeżeli czujemy, że pomieszczenia na najwyższej kondygnacji są znacznie chłodniejsze, niż pozostałe, lub latem nadmiernie się nagrzewają, to jest to sygnał, że warto ulepszyć izolację termiczną. Przed zleceniem termomodernizacji warto sprawdzić, którędy ucieka ciepło – czasem winę ponosi nieszczelne okno, innym razem konieczna może być wymiana lub pogrubienie izolacji dachu. W tym ostatnim wypadku często dobrym pomysłem jest ocieplenie stropodachu lub dachu skośnego metodą wdmuchiwania granulatu. Pozwala to na szybkie i niedrogie zwiększenie wydajności energetycznej domu. Tą metodą można także ocieplać inne stropy oraz ściany, o ile jest w nich pusta przestrzeń, w którą można wtłoczyć izolację.

Czy ocieplanie stropodachu się opłaca?

Wydajny energetycznie budynek zawsze wiąże się z oszczędnością, choć czasem inwestycja zwraca się dopiero po kilku latach. Różne sposoby ocieplania stropodachów wiążą się z różnymi kosztami – i wydajnością. Metoda wdmuchiwania, stosowana m.in. przez https://stropodachy.com.pl/docieplenia-stropodachow/ jest jedną z mniej kosztownych – odpadają wydatki związane z demontażem warstw dachu i ponownym ich układaniem. Jeżeli jest taka możliwość warto więc zdecydować się na ten sposób.

Warto pamiętać, że – jak wszelkie prace remontowe – także ocieplanie stropodachu wiąże się z możliwością zapylenia domu. Należy więc ochronić rzeczy przed zniszczeniem, zakrywając je folią i unikać wchodzenia do pomieszczeń, w których wykonywane są prace. Dobrym pomysłem jest spytanie pracowników ekipy o możliwe utrudnienia i upewnienie się, jakie zabezpieczenia są konieczne.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: